بهترین مارک پروتز زانو چیست؟ + مشاوره دکتر شریفزاده

2 دیدگاه
بهترین مارک پروتز زانو چیست؟

در فرایندهای روازانه فشار زیادی به مفصل زانو وارد می شود، همچنین عمل تعویض مفصل زانو یک فرانیند بسیار پیچیده و پرهزینه‌ای است. پس بسیار مهم است که هنگام درمان تعویض مفصل زانو از بهترین مارک پروتز زانو استفاده شود. زمانی که بهترین برند پروتز زانو برای عمل تعویض مفصل زانو بیمار استفاده شود، مطمئنا کیفیت درمان، دوام و طول عمر مفصل زانو پس از عمل افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

در ادامه مقاله علاوه‌بر معرفی بهترین مارک‌های پروتز زانو، به طور کامل درباره این محصولات و کاربردشان صحبت خواهیم کرد. همچنین باید توجه داشته باشید که قیمت انجام درمان و پروتز آن، بسته به عوامل بسیاری تعیین می‌شود. در ادامه نکات دکتر شریف زاده را درباره بهترین برند و هزینه آن را خواهیم شنید.

 

پروتز زانو چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی به ابزارهایی پروتز می‌گویند که به صورت مصنوعی ساخته می‌شود و توانایی بازسازی قسمتی از بدن و عملکرد آن را دارد. به عنوان مثال در دهان، ایمپلنت یک نوع پروتز محسوب می‌شود که به خوبی برای جایگزینی آن به کار می‌رود. برای مفصل‌های زانو نیز امروزه پروتزهایی ساخته شده که می‌تواند برای کاهش عوارض و مشکلات مفصلی به کار گرفته شود.

پروتز زانو چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که زانوی فرد در طول زندگی تحت فشار قرار می‌گیرد، بعد از مدتی دچار مشکل خواهد شد. یکی از شایع‌ترین مشکلات این است که غضروف مفصلی از بین رفته و سبب اصطکاک زیاد بین استخوان‌ها می‌شود. در این شرایط بیمار با عوارض و علائم زیادی مواجه می‌شود که در صورت عدم درمان، کیفیت زندگی شخص را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به همین علت، خیلی از متخصصین برای درمان مشکل فرد از پروتزهای مصنوعی به منظور تعویض مفصل زانو استفاده می‌کنند. با این کار، فرد با عوارض بسیار کم‌تر نسبت به قبل قادر خواهد بود به فعالیت روزانه خود بپردازد. با کارگذاشتن بهترین مارک پروتز زانو نتیجه عمل بسیار رضایت بخش خواهد بود و کیفیت زندگی فرد به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

بهترین مارک پروتز زانو

بهترین مارک پروتز زانو

مارک‌های مختلفی از کشورهای گوناگون امروزه در بازار موجود است که برای جایگزینی مفصل زانو به کار می‌رود. در ادامه برخی از بهترین و رایج‌ترین برندها را بررسی می‌کنیم:

برندهای فرانسوی پروتز زانو

کشور فرانسه توانسته در سال‌های اخیر سهمی از بازار تولید محصولات پزشکی و به خصوص پروتزهای زانو را به دست آورد. به طور معمول کیفیت پروتزهای برندهای فرانسوی موجود در بازار مناسب است و می‌توان روی آن‌ها حساب باز کرد. برند های فرانسوی پروتز که داخل ایران است شامل: گروپ لوپین، آمپلیتود و یوروز از جمله برند های خوب فرانسوی هستند.

برندهای آلمانی پروتز زانو

یکی دیگر از کشورهایی در این حوزه گام‌های موثری برداشته، آلمان است. بایوتک، ایمپلنت کست، آسکولاپ و لینک تعدادی از مشهورترین برندهای آلمانی موجود در بازار هستند که با توجه به کیفیت بالای آن، خیلی از جراحان از آن به منظور انجام جراحی تعویض مفصل زانو کمک می‌گیرند.

پروتزهای آسیایی مفصل زانو

دو کشور چین و کره از کشور های فعال در حوزه تولید پروتز با کیفیت هستند. یکی از شرکت‌هایی که در در کشور چین توانسته پروتزهای با کیفیت و مناسبی را عرضه کند، برند میکروپورت است. این برند در چندین کشور دیگر هم نمایندگی دارد و محصولات خود را به طور گسترده در بازارهای جهانی معرفی کرده است. کمپانی کرنتک کشور کره نیز از معروف ترین برند های تولید کننده در آسیا است.

برندهای آمریکایی، بهترین مارک پروتز زانو از نظر پزشکان

برندهای آمریکایی، بهترین مارک پروتز زانو

شاید بهترین برند پروتز زانو موجود در بازار، مارک‌های آمریکایی باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که این برندها در بازار داخلی از تنوع بیشتری برخوردار است. علاوه‌بر این موضوع باید توجه کنید که خیلی از متخصصین با ست‌های پروتزهای آمریکایی آشنایی بیشتری دارند. از این رو شاهد این هستیم که از مارک‌های آمریکایی در جراحی‌های تعویض مفصل زانو بیشتر استفاده می‌شود.

دپوی، زیمر و استرایکر از جمله برندهایی آمریکایی موجود در بازار است که متخصصین بیشتر از آن‌ها در جراحی‌ها استفاده می‌کنند. هر کدام از این برندها تکنولوژی خاص خود را دارد و متخصص ممکن است هر یک را بر دیگری ترجیح دهد.

انواع پروتز زانو

انواع پروتز زانو

انواع مختلفی از پروتزهای زانو طراحی شده که در شرایط مختلف کارایی خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که بهترین مارک پروتز زانو شاید تمامی انواع آن را طراحی نکند. به همین علت ممکن است نیاز باشد متخصص از سایر برندها کمک بگیرد:

پروتزهای زانوی PS، تعویض کامل مفصل

رایج‌ترین نوع پروتزی که در جراحی‌های تعویض مفصل زانو آن را به کار می‌گیرند، نوع PS است. با کمک این نوع پروتز معمولا کل مفصل زانو تعویض خواهد شد. با توجه به اینکه در پروتزهای PS ساختار مفصل به طور کامل جایگزین می‌شود، معمولا فرد پس از درمان راحت‌تر می‌تواند به فعالیت روزانه خود بپردازد. در جراحی متخصص باید با دقت زیاد غضروف آسیب‌دیده را حذف کند.

پروتزهای زانوی CR، کاربرد کم‌تر

پروتزهای زانوی CR، کاربرد کم‌تر

به طور معمول زمانی که رباط صلیبی خلفی مفصل زانو دچار آسیب نشود، می‌توان از پروتزهای CR کمک گرفت. اما نکته قابل توجه آن است که خیلی از متخصصین شاید چنین پروتزی را در اولویت خود قرار ندهند. علت اصلی آن این است که تکنیک قراردهی آن در جراحی کمی‌ دشوارتر از سایر گزینه‌ها است.

پروتزهای unicondylar، جایگزین مفصل با آسیب کم

پروتزهای unicondylar

خیلی از اوقات فرد در زمان مناسب آسیب به مفصل زانو را تشخیص و برای درمان آن اقدام می‌کند. در این شرایط مطمئنا صرفا بخش کوچکی از مفصل زانو نیاز به جایگزینی خواهد داشت. در چنین بیمارانی می‌توان از پروتزهای unicondylar کمک گرفت.

پروتزهای زانویی لولایی یا hing

برخلاف نوع قبلی که در آسیب‌های خفیف مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروتزهای لولایی در تخریب‌های نسبتا شدید مفصل زانو کاربرد دارد. همچنین گاهی ممکن است نیاز به تعویض پروتز قبلی باشد؛ در این شرایط به احتمال زیاد نیاز است قسمت بیشتری از مفصل نسبت به قبل بازسازی شود و برای همین منظور از انواع hing کمک می‌گیرند.

طول عمر پروتز زانو چه مدت است؟

طول عمر پروتز زانو

نکته بسیار مهمی که توجه به آن ضروری خواهد بود، این است که طول عمر درمان‌های تعویض مفصل علی‌رغم به کارگیری بهترین مارک پروتز زانو دائمی نخواهد بود. این مدت با توجه به عوامل مختلف تعیین می‌شود. به عنوان مثال با توجه تکنیک درمان، مراقبت‌های بیمار، مهارت متخصص و کیفیت پروتز، دوام آن ممکن است بین 10 تا 20 متغیر باشد.

مشاوره دکتر شریفزاده در انتخاب بهترین پروتز زانو

یکی از سوالات بسیار شایع در بیماران آن است که کدام برند به عنوان بهترین مارک پروتز زانو شناخته می‌شود. در ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که این پرسش بسیار کلی است و به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد که کدام برند از همه برتر و باکیفیت‌تر خواهد بود. این موضوع در بین متخصصین مختلف سراسر کشور و حتی دنیا متفاوت است. به طوری که خیلی از پزشکان ممکن است با توجه به تجربه کاری که در زمینه تعویض مفصل زانو و فالوآپ بیماران خود داشته‌اند، برندهایی را به عنوان بهترین گزینه در دسترس انتخاب کنند.

انتخاب بهترین مارک پروتزهای زانو با در نظرگرفتن فاکتورهای مختلفی ممکن است صورت بگیرد. به عنوان مثال، در دسترس‌‌بودن این محصولات در بازار داخلی یکی از عوامل تعیین‌کننده است. همچنین، هر پروتر از ست مخصوص خود برخوردار است؛ زمانی که جراح آشنایی بیشتری با هر کدام از این موارد داشته باشد، مطمئنا در انتخاب خود آن را در اولویت قرار خواهد داد.مشاوره در انتخاب بهترین پروتز و قیمت

یکی دیگر نکات قابل توجه آن است که انواع مختلفی از پروتزهای زانو در جراحی‌های این چنینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات با توجه به شرایط ممکن است برندی که جراح همیشه برای این درمان‌ها از آن استفاده می‌کند، چنین نوعی را تولید نکرده باشد. حتی خیلی از اوقات نوع مدنظر متخصص در بازار داخلی از همان برند موجود نیست. در این شرایط جراح سایر مارک‌ها را به عنوان بهترین برند پروتز زانو انتخاب خواهد کرد.

نکته پایانی

انتخاب بهترین مارک پروتز زانو مطمئنا برای بیماران در کنار انجام درمان با کیفیت بالا، از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال برای انتخاب بهترین برند پروتز زانو باید به نظر متخصص معالج خود توجه کنید. معمولا برند پروتزهای این چنین توسط متخصص با توجه عواملی نظیر راحتی دسترسی و آشنایی پزشک با ست آن انتخاب خواهد شد.

سوالات متداول در انتخاب بهترین مارک پروتز زانو

 • بهترین نوع پروتز زانو کدام است؟

  دقت داشته باشید که تعیین بهترین نوع پروتز زانو با توجه به میزان آسیب و شرایط مفصل شما انجام می‌شود. به همین دلیل در شرایط مختلف، بهترین نوع پروتز با توجه به نظر متخصص انتخاب خواهد شد.

 • آیا متخصص همیشه از یک برند پروتز زانو استفاده می‌‌کند؟

  خیر، علی‌رغم اینکه در اکثر مواقع متخصص از یک برند برای انجام درمان تعویض مفصل زانو کمک می‌گیرد، اما همیشه این موضوع صادق نیست. برخی از مواقع ممکن است برند مدنظر، نوع پروتز مناسب درمان را طراحی نکند. به همین علت نیاز است متخصصن از دیگر برندها برای این کار استفاده نماید.

 • قیمت پروتر زانو چقدر است؟

  قیمت بهترین مارک پروتز زانو در شرایط مختلف قابل تغییر است. از این رو نمی‌توان با طور قاطع بیان کرد که هزینه درمان با کمک پروتزهای مورد نظر چقدر تمام خواهد شد. یکی از عوامل تاثیرگذار قیمت ارز است؛ با توجه به وارداتی‌بودن این محصولات، مطمئنا تغییر قیمت دلار هزینه درمان را بالا و پایین خواهد برد.

 • عوارض بعد از عمل مفصل زانو چیست؟

  از دست دادن خون، عفونت، خونریزی زودرس و نقص در جریان ترمیم زخم، شکستگی های حین عمل، مشکلات بیهوشی و همینطور مشکلات قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی، الکترولیت و دیگر مشکلات پزشکی. ترومبوز وریدی عمقی (DVT) خطرعمده ای است بخصوص اگر به آمبولی ریه منجر شود.

 • بهترین سن تعویض مفصل زانو؟

  سن انجام جراحی مفصل زانو ، معمولا بین 60 تا 80 سالگی می‌باشد.

 • مدت زمان عمل تعویض مفصل چقدر است؟

  عمل جراحی شما تقریبا بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. جراح ارتوپد غضروف ها و استخوان‌های آسیب دیده شما را برمی‌دارد و ایمپلنت های پلاستیکی و فلزی را جایگزین آن می‌کند تا توازن و عملکرد را به زانوهای شما برگرداند.

 • راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو چگونه است؟

  راه رفتن باعث کاهش تورم می‌شود چون جریان خون را به عضلات پا افزایش می‌دهد و معمولا از همان روز جراحی تعویض مفصل مچ پا حرکت دادن زانو شروع می‌شود. بیشتر افراد در هنگام خم شدن یا راه رفتن نوعی صدای کلیک را از مواد فلزی و پلاستیکی بکار رفته در زانو احساس می‌کنند یا می‌شنوند. چنین چیزی طبیعی است.

 • مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو
  1. شرکت در تمرینات منظم و سبک ورزشی برای حفظ قدرت و حرکت مفصل جدید.
  2. انجام احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از آسیب و صدمه، اگر استخوان و یا ساق‌پای شما بشکند شما مجبور به انجام عمل جراحی مجدد هستید.
 • طول عمر مفصل جدید زانو چقدر است؟

  پروتز یا مفصل جدید زانو، در اکثر مواقع بین 15 تا 20 سال به خوبی کار می‌کند. در افراد جوان تر که بیشتر از مفصلشان کار می‌کشند ممکن است بعد از این مدت مفصلشان دچار ساییدگی شود و دوباره نیاز به عمل پیدا می‌کند.

 • هزینه های جراحی تعویض مفصل لگن چقدر است؟

  هزینه‌های جراحی، بستگی به شرایطی که دارید متفاوت است. این شرایط شامل نوع عمل جراحی، بیماری‌های زمینه‌ای، مدت زمان بستری، وسیله مورد نیاز و بیمارستان محل بستری، متفاوت می‌باشد. بهتر است درباره این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

دسته بندی : تعویض مفصل زانو

اینستاگرام من را دنبال کنید

پیشنهاد میشود این مقالات هم بخوانید

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام آقای دکتر
  ببخشید قیمت پروتزهای مختلف تفاوت زیادی داره؟
  و اینکه طول عمر درمان چقدر به برندی که متخصص وابسته است؟ چون من به عنوان بیمار که هیچ وقت متوجه نمیشم چه برندی استفاده میشه. می خواستم بدونم خیلی ارتباط بین طول عمر و برندش وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر، قیمت برندهای مختلف متفاوت است و طول عمر پروتز به عوامل مختلف از جمله نوع برند و نحوه جراحی، کیفیت استخوان، شدت تخریب اولیه و بیماری های زمینه ای و همراه نوع استفاده بعد از عمل دارد. ضمناً میتوانی قبل از عمل از برند پروتز مطلع شوید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید