دکتر سید رضا شریف زاده | متخصص ارتوپدی و جراحی های فوق تخصصی زانو، لگن و آسیب های ورزشی

دکـتر سـیـد رضـا شــریـف زاده

🩺 متخصص ارتوپدی و جراحی های فوق تخصصی زانو و لگن

توضیحات دکتر سید رضا شریف‌زاده درباره پارگی رباط صلیبی

در این پادکست دکتر سید رضا شریف‌زاده درباره پارگی رباط صلیبی به صورت جامع نکاتی را به شما آموزش می‌دهد.


به نام خدا دکتر سعیدرضا شریف‌زاده هستم جراح و متخصص ارتوپدی، موضوعی که امروز می‌خواهم در خصوص آن به صورت مختصر صحبت بکنم پارگی رباط صلیبی است.

پارگی رباط صلیبی چیست از زبان دکتر شریفزاده

به صورت کلی رباط صلیبی یکی از بافت‌های مهم داخل زانو هستش که تو پایداری مفصل زانو، نقش مهمی دارد. مفصل زانو به طور کلی مفصلی است که پایداریش وابسته به بافت‌های نرم اطراف آن است. چهار تا رباط اصلی زانو، این پایداری را تامین می‌کنند؛ دو تا رباط صلیبی هستند که اولی رباط صلیبی قدامی یا ACL و دومی رباط صلیبی خلفی یا PCL به اضافه‌ی دو عدد رباط جانبی یعنی رباط های جانبی داخلی MCL یا رباط جانبی خارجی یا LCL است. رباط صلیبی چون به صورت شایعی در اثر آسیب‌های ورزشی و یا تروم‌های زانو آسیب می‌بیند عمدتاً وقتی‌که ما می‌گوییم رباط صلیبی آسیب دیده است، منظور ما بیشتر رباط صلیبی قدامی یا ACL است و آسیب PCL معمولاً نا شایعتر است.

پارگی رباط صلیبی چگونه اتفاق می افتد؟

به چه صورت این آسیب اتفاق میوفتد؟ معمولاً یک ترومای High Energy یا تروما با شدت ضربه بالا نیاز دارد که پارگی اتفاق بیوفتد که معمولاً هم تو آدم‌های جوان، معمولاً مردان جوان بیست تا چهل سال، بیشتر در معرض آسیب پارگی رباط صلیبی هستند. معمولاً در حین ورزش، تغییر مسیر ناگهانی یا در اثر تصادفات رانندگی، یک ضربه‌ با انرژی بالا به زانو که وارد شود، با مکانیسم‌های مختلفی می‌تواند باعث ایجاد پارگی رباط صلیبی شود؛ خیلی از اوقات پارگی رباط صلیبی به تنهایی اتفاق میوفتد و گاهی اوقات همراه با آسیب‌های دیگر است. گاهی اوقات آسیب‌های مینیسک، سایر ربات‌ها و حتی گاهی وقتا منجر به همراهی دارد با شکستگی‌ها، خدمتتون عرض بکنم که اگر پارگی رباط صلیبی به تنهایی باشد معمولا به دنبال ضربه همراه با تورم زیاد است، به طوری که بیمار بلافاصله بعد از ضربه دچار محدودیت حرکتی، درد و تورم زانو می‌شود، طوری که دیگر نمی‌تواند ادامه فعالیتش را داشته باشد و تو بررسی‌های اولیه در رادیوگرافی معمولا یافته‌ای ندارد و از روی علایم بالینی و تورم معمولا احتمال می‌دهیم که یک آسیب به خصوص آسیب رباط صلیبی اتفاق افتاده و تو روزهای اول در حقیقت بی‌حرکت کردن زانو به‌اضافه‌ی استفاده از کیسه یخ باعث می‌شود که علایم بیمار کم شود، به تدریج که ورم خوابید می‌توانیم با بررسی تصویربرداری و معاینات زانو ناپایداری مفصل زانو مشخص بکنیم و تصویربرداری‌ هم که تایید تشخیص ما برای پارگی رباط صلیبی است. در مباحث بعدی در خصوص درمان پارگی را صلیبی بیشتر صحبت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوبت دهی از طریق تلفن گویا و یا ارسال پیام به شماره واتساپ مطب