دکتر سید رضا شریف زاده | متخصص ارتوپدی و جراحی های فوق تخصصی زانو، لگن و آسیب های ورزشی

دکـتر سـیـد رضـا شــریـف زاده

🩺 متخصص ارتوپدی و جراحی های فوق تخصصی زانو و لگن

توضیحات دکتر سید رضا شریف‌زاده درباره درمان پارگی رباط صلیبی

در این پادکست دکتر سید رضا شریف‌زاده درباره درمان پارگی رباط صلیبی به صورت جامع نکاتی را به شما آموزش می‌دهد.


به نام خدا دکتر سید رضا شریف‌زاده هستم جراح و متخصص ارتوپدی قبلا در خصوص کلیات را صلیبی و علایم پارگی و مکانیسم پارگی مختصر توضیح دادیم.

درمان پارگی رباط صلیبی از زبان دکتر شریف زاده

در خصوص درمان پارگی رباط صلیبی باید خدمتتون عرض بکنم که پارگی رباط صلیبی گاهی اوقات ممکن است که به صورت پارشیال یا بصورت ناکامل باشد که در حقیقت ما این و به صورت کشیدگی ربات در نظر می‌گیریم یعنی یه سری از الیاف پاره می‌شود، ولی یک قسمت عمده‌ی الیاف در حقیقت پارگی ندارد؛ در معاینه‌ی بالینی زانو پایدار است و علایم بالینی جدی بیمار ندارد در ام آر آی هم در حقیقت ما می‌توانیم امتداد ربات را ببینیم تو این جور موارد درمان، درمان غیر جراحی است در حقیقت باید به زانو فرصت بدهیم که درحقیقت خودش را ترمیم کند ورم زانو بخوابد، و باید جلوگیری کنیم از ضعف عضلات و معمولا با گذشت زمان علایم بیمار از بین می‌رود و با تقویت عضلات خب احتمال آسیب به حداقل می‌رسد.

چه زمانی درمان پارگی رباط صلیبی فقط جراحی است؟

ولی گاهی اوقات هم رباط صلیبی دچار پارگی کامل می‌شود در این جور موارد بعد از اینکه ورم و درد زانو کاهش پیدا کرد. ناپایداری زانو همچنان باقی می‌مونه که هم توی علایم بالینی بیمار خودش و نشون میده به صورت خالی کردن زانو و گاهاً درد و تورم و هم در معاینه بالینی و بررسی تصویربرداری می‌توانیم پارگی رباط صلیبی را ببینیم که اگر مورد دوم یعنی پارگی کامل باشد این یه درمان غیر جراحی ندارد و باید درمان جراحی باشد؛ جز استثنای سن بالا که در حقیقت دچار ساییدگی و تغییرات The Generative مفصلی هستیم ممکن است تصمیم بگیریم که درمان غیر جراحی بکنیم. بنابراین پارگی رباط صلیبی اگر کامل باشد درمانش همیشه درمان جراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوبت دهی از طریق تلفن گویا و یا ارسال پیام به شماره واتساپ مطب